خانه / جستار / جون دیدیون

جون دیدیون

جون دیدیون
جون دیدیون

جون دیدیون در کنار همسر و دخترش. همسرش در سال 2003 و دخترش به فاصله کمتر از 2 سال بعد فوت کردند.

جون دیدیون در پنجم دسامبر سال 1934 در ساکرامنتو کالیفرنیا به‌دنیا آمد. او جستارنویس آمریکایی و از پیشگامان مکتب ژورنالیسم نو است. نویسندگان ژورنالیسم نو از گفتن صرف حقیقت پرهیز می‌کردند و حواشی و داستان‌های مربوط به حوادث و اخبار را هم در نوشته‌های خود می‌آوردند.

در سال آخر دانشگاه برنده جایزه مجله ووگ شد و به عنوان جایزه شغل دستیار محقق این مجله به او پیشنهاد شد و تا هفت سال بعد در آن مجله کار کرد. در همین سال‌ها با همسرش جان گرگوری دان آشنا شد و ازدواج کرد. آن دو 2 سال بعد دخترشان کویینتانا را به فرزندی پذیرفتند.

در سال 2003 همسرش را در اثر سکته قلبی از دست داد. دخترش در این زمان در بیمارستان بود و او به همین دلیل مراسم ختم شوهرش را سه ماه عقب انداخت تا دخترش بتواند در مراسم حاضر شود. کویینتانا در بازگشت از مراسم ختم پدرش در فرودگاه زمین خورد و دچار خونریزی مغزی شد و بعد از شش ساعت جراحی مغز بهبود یافت اما در تابستان سال 2005 از التهاب لوزالمعده درگذشت. دیدیون از مرگ دخترش در کتاب شب‌های آبی نوشته است.

جستارهای او درباره پدیده‌های اجتماعی و سیاسی باب جدیدی را در جستارنویسی گشود. در سال 2005 معروف‌ترین کتابش «سال اندیشیدن جادویی» را نوشت که برنده جوایز بسیار از جمله جایزه پولیتزر و جایزه حلقه منتقدان شد.

کتاب «آلبوم سفید» دیگر کتاب مهم اوست که درباره نوسانات روحی و ذهنی نگاشته شده است.

از او جستارهای بسیار مطرحی باقی مانده است از جمله جستار خداحافظ خاطرات، که از بهترین جستارهای نوشته شده درباره شهرهاست.

جستار خداحافظ خاطرات را در سایت ما بخوانید.

«اندر مزایای داشتن دفترچه یادداشت» از جون دیدیون را در سایت ما بخوانید.

بخشی از کتاب سال اندیشیدن جادویی را در سایت ما بخوانید.

همچنین ببینید

موقعیت و داستان

کتاب موقعیت و داستان منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *