خانه / نویسندگان / ماریا پوپوا

ماریا پوپوا

ماریا پوپوا - Maria Popova

نویسنده و بلاگ‌نویس، منتقد ادبی و فرهنگی متولد سال 1984 است. او اهل بلغارستان است و عمده شهرتش به خاطر مطالبی است که در وبسایت «گزیده‌های ذهن» جمع‌آوری و منتشر می‌کند.

در کودکی مادربزرگش برایش از روی فرهنگ جامع مطالب متنوعی را می‌خواند و این کنجکاوی او را نسبت به جهان اطراف تحریک کرد.در دانشگاه صوفیه درس خواند و در سال 2003 برای کارشناسی ارشد به دانشگاه پنسیلوانیا رفت و در حال حاضر در آمریکا زندگی می‌کند. در سال 2005 وقتی در آژانس تبلیغاتی کار می‌کرد، دید که همکارانش ایمیل‌های انگیزشی را بین خودشان رد و بدل می‌کنند. با خودش فکر کرد خلاقیت با ارائه اطلاعات خارج از این محیط کار بهتر تقویت خواهد شد. برای ایجاد خلاقیت، به طور منظم برای همکارانش ایمیل‌هایی را می‌فرستاد که هربار حاوی پنج نکته جالب، مهم و معنادار بود که ربطی به صنعت تبلیغات نداشتند. ایمیل‌ها چنان مورد استقبال قرار گرفتند که او حس کرد ولعی فرهنگی برای تبادل درک و فهم بین‌رشته‌ای و یادگیری فردی وجود دارد.

مذتی بعد به رئیسش گفت که می‌خواهد ارسال ایمیل‌های خودش را با عنوان «گزیده‌های ذهن» شروع کند. عصرها در کلاسی شرکت کرد که طراحی وب آموخت و مطالبش را روی وبسایتی آورد و گذاشت تا این ایده مسیر طبیعی خودش را طی کند.

او هم‌اکنون در نیویورک زندگی می‌کند و روزهایش به خواندن و گوش کردن مطالب ادبی و فرهنگی ضمن شنیدن موسیقی می‌گذرد که گزیده آنها را در وبسایتش منتشر می‌کند. در پایان سال 2012 بازدید وبسایتش به 1.2 میلیون بازدید در ماه رسید. او جوایز زیادی برای کارش دریافت کرده است و منتخب مجلاتی چون فوربس، تایم و نیویورک‌تایمز بوده است.

همچنین ببینید

جون دیدیون

جون دیدیون

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *